עורך דין פלילי

הימורים באינטרנט -יעוץ משפטי במקרה של אישום בעבירות היומרים ברשת

הימורים באינטרנט

האיסור בחוק על ארגון ועריכת משחקים אסורים, הגרלות והימורים קיים עוד מתקופת המנדט הבריטי, ואומץ בחוק העונשין הישראלי. הפרקליטות הפלילית מבצעת אכיפה נגד ארגון ועריכת הימורים בישראל. על פי סעיף 225 לחוק העונשין, המארגן או עורך משחקים אסורים, הגרלות או הימורים – דינו מאסר שלוש שנים.

ההצדקה לאיסור על ארגון ועריכת משחקים אסורים, הגרלות והימורים נובעת מהחשש מהתמכרות של המהמרים, והנזקים הקשים שנגרמים למהמר ולסביבתו כתוצאה מההתמכרות להימורים. במקרים רבים המהמרים צוברים חובות הימורים כה גדולים, עד שהמוצא היחיד שהם מוצאים להחזרת החובות הוא באמצעות ביצוע עבירות של גניבה, מרמה או עבירות קשות אחרות.

המקרים הבולטים (אך בוודאי לא היחידים) המוכרים לציבור בהקשר זה הם פרשת הבנק למסחר, שם חובות ההימורים של עופר מקסימוב הובילו את אחותו, אתי אלון, לסייע לו להשיבם באמצעות גניבה של כרבע מיליארד שקלים מהבנק למסחר, עד לקריסתו של הבנק; ופרשת דניאל מעוז, בה הורשע מעוז ברצח שני הוריו, במטרה לקבל לידיו את כספי ביטוח החיים של הוריו, לצורך תשלום חובות שצבר במשחקי פוקר אסורים.

לצד הנזקים הקשים למשפחתו של המהמר ולסביבתו, חובות הימורים נגבים לא פעם באמצעים אלימים ותוך הפעלת איומים על המהמר ומשפחתו, והאיסור על ארגון או עריכה של הימורים נועד למנוע גם את המקרים האלה.

בשנת 2007, עם התפתחות הטכנולוגיה והגידול בשימוש באינטרנט, ובמסגרת פעילות משולבת של משטרת ישראל ופרקליטות המדינה, קבעו בתי המשפט בישראל שארגון ועריכה של משחקים אסורים, הימורים והגרלות באינטרנט מהווה עבירה פלילית, וזאת למרות שהחוק לא מתייחס במפורש להימורים באינטרנט, אלא להימורים בכלל.

ההימורים באינטרנט חמורים יותר מאשר ההימורים בעולם הפיזי, ממספר סיבות:

 • ארגון ההימורים משתלם יותר למארגן, שכן הוא מעניק לו גישה לעשרות אלפי מהמרים ללא מאמץ גדול. המהמרים יכולים להמר בנוחות מביתם, בכל שעות היממה, ולא צריכים להגיע למקום מסוים בשעות מוגדרות.
 • רשת האינטרנט מאפשרת למארגני ההימורים לפעול באמצעות חברות זרות ושרתים שנמצאים בחו"ל, כשההימורים נערכים בישראל.
 • יש קושי להבטיח חשש לעבירות הונאה ברשת, הן בהימורים והן בגניבת זהויות ומידע אישי.
 • רשת האינטרנט מאפשרת למארגנים להסוות את זהותם, ובכך מקשה על רשויות האכיפה לזהות את העבירות ואת המבצעים. בשל האופי הבינלאומי, מתגבר החשש להלבנת הון בינלאומית של סכומי כסף גדולים.
 • האפשרות לשלם באמצעי תשלום שונים – העברות בנקאיות, כרטיסי Pre-Paid וכרטיסי אשראי – מגבירה את הנגישות ולפיכך את החשש להתמכרות ולהפסדים גדולים.

 

על פי החוק ופסיקת בתי המשפט בישראל, כל אלה עלולים להיות מואשמים בעבירה של ארגון ועריכת משחקים אסורים, הימורים והגרלות:

 • מי שיוזם הקמתו של אתר הימורים באינטרנט.
 • מי שעובד עבור אתר הימורים באינטרנט ומעניק לו שירותי מיחשוב (תכנות, אחסון אתרים ועוד).
 • מי שמספק שירותי תשלום לאתר הימורים באינטרנט – בכרטיסי אשראי, בכרטיסי תשלום מראש (Pre-Paid), בהעברות בנקאיות באמצעות חשבון יעודי ועוד.
 • מי שגובה כספים ממהמרים או מסייע בהעברת כספי זכיה למהמרים.

מי שלוקח חלק בהפעלת אתר הימורים באינטרנט עלול להיות מואשם, בנוסף לעבירות ההימורים, גם בעבירות של הלבנת הון שהעונש עליהן הוא עד 10 שנות מאסר.

 

אני מארגן משחקי טקסס הולד'ם. האם אני מבצע עבירה?

חוק העונשין קבוע שמשחק אסור הוא משחק שבו יכול המשתתף לזכות בכסף, שווה כסף או טובת הנאה אחרת, לפי תוצאת המשחק, והתוצאות תלויות בגורל יותר מאשר בהבנה או יכולת.

בדצמבר 2015 קבע בית המשפט המחוזי בירושלים (בע"פ 25439-05-15 לימור עראקי נגד מדינת ישראל) שטקסס הולד'ם הוא משחק שבו מרכיב הגורל דומיננטי יותר ממרכיב היכולת, ולכן הוא משחק אסור. החריג לתחולת החוק הוא במקרים שבהם מתקיימים התנאים המצטברים הבאים במשחק, בהגרלה או בהימור. בהתקיים התנאים המצטברים הללו, לא תקום אחריות פלילית למי שמארגן את המשחקים או עורך אותם:

 • הם מיועדים ל"חוג אנשים מסוים", שיש בינם קשר כלשהו (חברות, עבודה ועוד), מעבר להתכנסות לצורך המשחק.
 • הם אינם חורגים מגדר "שעשוע או בידור", כשהפרס הוא פרס סמלי בלבד ולא בעל ערך כספי ממשי.
 • הם אינם נערכים ב"מקום משחקים אסורים" (מקום שרגילים לערוך בו משחקים אסורים).

אילו פעולות נוספות אסורות על פי החוק?

 • ארגון או עריכה של הימורים: כל הסדר שבו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או טובת הנאה כלשהי, והזכיה תלויה בניחושו של דבר, לרבות ניחוש תוצאות משחקי ספורט שלא במסגרת ההימורים שמפעילה המועצה להסדר הימורים בספורט (טוטו, ווינר ועוד).
 • ארגון או עריכה של הגרלות: כל הסדר שבו ניתן, בהעלאת גורלות או באמצעי אחר, לזכות בכסף, שווה כסף או טובת הנאה אחרת, והזכיה תלויה בגורל יותר מאשר בהבנה או יכולת.
Template is not defined.

עשוי לעניין אותך..

דילוג לתוכן