עבירות פדופיליה ייצוג משפטי / עורך דין פלילי

עבירות "פדופיליה"

פדופיליה

פדופיליה היא הפרעה נפשית המסווגת כפאראפיליה, המתבטאת במשיכה מינית לילדים שטרם הגיעו לגיל הבשלות המינית (גיל 13 או צעיר יותר), והיא באה לידי ביטוי במחשבות, פנטזיות, דחפים, עוררות, או התנהגות פוגענית-מינית חוזרת ונשנית. פדופילים עשויים להיות מעורבים במעשים הנעים על טווח של פעילות מינית עם ילדים, מפעילויות שאינן כוללות מגע, כמו אקסהיביציוניזם, או צפיה בפורנוגרפיית ילדים, ועד לפעילויות פולשניות הכוללות מגע מיני עם הילד.

החוק במדינות רבות, ביניהן ישראל, אינו עוסק במושג "פדופיליה", אלא מטיל עונש על קיום פעולה מינית עם קטין מתחת לגיל ההסכמה.

אבחנה

על פי ה-5-DSM הקריטריונים לאבחון פדופיליה הם:

  • דחפים מיניים, פנטזיות מעוררות או קווי התנהגות חוזרים ונשנים הקשורים לפעילות מינית עם ילד או ילדים צעירים (גיל 13 או צעיר יותר), נמשכים 6 חודשים לפחות.
  • הפרט פעל על פי הדחפים המיניים האלה, או שהפנטזיות או הדחפים גורמים לו למצוקה ניכרת או קושי בינאישי.
  • הפרט הוא לפחות בן 16 ולפחות 5 שנים מבוגר יותר מאשר הילד או הילדים בקריטריון א'.

ספר האבחון מציין כי אין לכלול פרטים בגיל ההתבגרות מאוחרת המעורבים בקשר מיני מתמשך במערכת יחסים עם בני 13-12. בנוסף, לפי ספר האבחון יש לציין אם הפרט נמשך רק לילדים, לגברים, לנשים, גם לגברים ולגם לנשים, או מוגבל רק לגילוי עריות. ההפרעה עשויה להיות נלווית לשימוש לרעה בסמים, הפרעה דו קוטבית, דיכאון קליני, הפרעות חרדה, ופארפיליות אחרות.

ייצוג נאשמים בפדופיליה
עו"ד פלילי שחר מנדלמן / ייצוג נאשמים בפדופילה

ניתן לאבחן פדופיליה באמצעות היסטוריה מינית ובאמצעות דיווח עצמי. אחד האינדיקטורים הקליניים הנפוצים ביותר לאבחן פדופיליה הוא פאלומטריה – מדידת תגובת זקפה שקשורות לגירוי מיני, המשתנות בהתאם לגיל הקורבן ולמינו. שימוש נרחב בפורנוגרפיה פדופילית הוא אינדיקטור קליני נוסף. ה-DSM מציין שאנשים עשויים לבחור את סוג הפורנוגרפיה התואם לתחומי העניין המיניים שלהם.

איך מטפלים בפדופיליה

אנשים הסובלים מפדופיליה בדרך כלל מתביישים בכך מאוד וחרדים מתגובות הסביבה. לכן, במרבית המקרים, הם אינם פונים לעזרה נפשית מקצועית.

מטרת הטיפול היא למנוע מהמטופל לפעול לפי הדחפים הפדופילים שלו, ע"י הפחתת עוררות מינית ליד ילדים, הפחתת הגישה לילדים או מעקב צמוד.

טיפול פסיכולוגי בפדופיליה מורכב למדי וכולל מישורים מגוונים:

טיפול CBT או טיפול התנהגותי, רכישת מיומנויות חברתיות, שיקום סוציאלי כללי וטיפול במצוקות הנפשיות שנובעות מטראומות עבר.

טיפולים תרופתיים כוללים סירוס כימי לעברייני מין.

טיפול אפקטיבי רק אם יש למטופל הפדופיל מוטיבציה ומחויבות גבוהות לשליטה בהתנהגות שלו, שזה דבר שקשה לאנשי מקצוע להעריך.

התוצאות יותר טובות כשהטיפול משלב גם פסיכותרפיה וגם תרופות.

חשוב לציין כי מרבית המטופלים בפדופיליה הם תוקפים מורשעים.

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי מקצועי בפדופיליה כולל שילוב של כמה דרכי טיפול עם צוות רב-מקצועי, שמורכב מפסיכולוגים קליניים, קרימינולוגים קליניים ועובדים סוציאליים.

סירוס כימי וטיפול תרופתי

במישור הפרמקולוגי, מומלץ במקרים מסוימים טיפול תרופתי, המכונה "סירוס כימי", או טיפול הורמונלי מונע. סירוס כימי מתבצע בעיקר באמצעות הזרקת אסטרוגן לגברים הפוגעים, טיפול שגורם תוך חודש ימים להפחתת הטסטוסטרון, מזעור הליבידו (היצר המיני) של הפדופיל ואימפוטנציה שאינה מאפשרת תפקוד.

מהו שיעור ההישנות?

הבעיה העיקרית היא שסירוס כימי מפחית את שיעור ההישנות של הפגיעה מ-40% ל-15% בלבד, רחוק מלהיות פתרון מושלם.

ואכן, למרות שקשה להעריך את שיעור ההישנות של תקיפות פדופיליות אצל מורשעים, הוא כנראה גבוה ועומד על עשרות אחוזים.

כאשר מעמתים את הפדופיל עם אקט הניצול המיני, הוא ייטה לעיתים קרובות להתעקש כי הילד הקורבן התנהג בצורה מפתה או נהנה מהמגע.

רציונליזציות כאלה מגבירות את הפסימיות של אנשי מקצוע לגבי ההפרעה, ובפני עצמן עשויות לבטא חלק מהפרעה נלווית, כמו הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית או הפרעת אישיות נרקיסיסטית.

מומחים רבים טוענים כי הגידול בקהילות ברשת פדופיליות מעודד פוגעים לשתף מידע על התחמקות מגילוי.

מול טענה זו יש מומחים הגורסים כי קהילות כאלה דווקא מקלות על רשויות החוק לפתות ולהפיל בפח פוגעים פוטנציאלים בטרם ביצוע פגיעה.

מהם הגורמים להתפתחות פדופיליה?

נכון להיום, הגורמים לפדופיליה אינם ידועים, או לפחות אינם מוסכמים בקרב מומחים.

אבחון

בגדול, האבחנה דורשת שהפנטזיות או הדחפים המיניים יהיו מכוונים לילדים בגיל 13 ומטה (אבל בדרך כלל לילדים בגיל 11 ומטה) ויימשכו חצי שנה ברצף לפחות, או אם המטופל פעל בהתאם להם או אם הם גורמים למצוקה ניכרת (כולל בעיות עם החוק).

המטופל גם צריך להיות לפחות בן 16 ומבוגר לפחות ב-5 שנים מהילד.

עוד מונחים רלוונטיים הם הבפיליה Hebephilia)), משיכה לילדים בתקופת ההתבגרות המינית, בדרך כלל בגיל 11-14, ופדוהבפיליה, שכולל את שני סוגי המשיכה.

פדופיליה באינטרנט

פדופיליה הינה הפרעה בעוררות המינית אצל מבוגרים, אשר באה לידי ביטוי במשיכה מינית לילדים או לנערים צעירים. הפרעה נפשית מאובחנת זו באה לידי ביטוי בעידן המודרני בצורה נגישה יותר בו פדופילים רבים מתקשרים ופועלים זה עם זה.

האינטרנט הפך בשנים האחרונות לכר נרחב של ביצוע עבירות מין בכלל, ופדופיליה בפרט בקרב קטינים. המצב הנוצר כיום הוא שעברייני מין רבים משתמשים באנונימיות שהרשת מספקת לשם יצירת קשר עם קטינים. בדרך כלל הם מתחזים לצעירים לשם שכנוע של קטינים לצורכי מפגש ממשי ובכך יכולים לנצל אותם מינית בדרכים שונות. בנוסף, האנונימיות יצרה פלטפורמה בה הפדופילים על סוגיהם השונים מקיימים מקומות דיון ותמיכה רגשית זה עם זה ואך מפיצים את פורנוגרפיית הקטינים מול קהל היעד אליהם הם מכוונים.

כיצד מתבטאת הפדופיליה באינטרנט?

דרכי הביטוי מגוונות, פדופילים ברשת שולחים לקטינים אותם הם מעוניינים לנצל תמונות שונות של ילדים בעלי סממנים מיניים לשם יצירת תחושה של נורמליות בפעילות זו. מעבר לכך, הילדים עצמם מהווים לא אחת כלי לשם הפצת חומר פורנוגרפי, דבר היוצר פגיעה חמורה בילדים הן בביצוע האקט המיני והן בפרסומו.

עולם הפדופיליה הוא דינמי ומתפתחת מרגע לרגע וכיום דרכי הביטוי השתכללו וכוללות התערבות של ארגוני פשע בניצול מיני של ילדים ובבעלויות על אתרי אינטרנט בעלי תוכן פדופילי, שימוש מתוחכם יותר של עברייני מין ברשת ואף תיירות עברייני מין בארצות שונות לשם יצירת פורנוגרפיית ילדים.

טיפול בפדופיליה באינטרנט

כיום ניתן לסווג את הטיפול בפדופיליה באינטרנט למספר תתי קבוצות פעילות. הדרך הראשונה הינה באמצעות טיפול בעברייני מין בעזרת הסדרים חוקיים ואכיפתם. השנייה הינה פעילות מסיבית מול הגורמים הטכניים העומדים מאחורי הרשת האינטרנטית כדוגמת ספקי שירות, ספקי גישה ושירותי חיפוש ומיון.

הדרך השלישית מתמקדת בטיפול ובמניעה בקרב קורבנות פוטנציאליים, דהיינו ילדים, על ידי חינוך והסברה במוקדים שונים. מסגרת הטיפול והמניעה במערכת החינוך באה לידי ביטוי בחוזר מנכ"ל משרד החינוך אשר אחראי לחסימת אתרי מידע בלתי רצויים באינטרנט במערכת החינוך לשם הבטחת ההגנה על הקטינים מפני חשיפה לחומרים מזיקים. כמו כן מתבצעות פעולות נוספות כמו חינוך והטמעה ואף חסימות ועידוד אמצעי סינון.

פעילות נגד פדופיליה אינטרנטית

כיום קיים בישראל מפלג ספציפי במשטרה האחראי על עבירות מחשב אשר אחד מתפקידיו המרכזיים הינו בתחום הפדופיליה. במסגרת זו נאספות רשימות של חשודים ואיתורם באמצעות תלונות על הטרדות או קבלת מידע מגורמים בין לאומיים.

מעבר לכך ישנה פעילות מול הגורמים הטכניים אך גם דרך פעולה זו אינה חפה מבעיות מובנות. כך למשל ספקי השירות אינם שותפים ליציאה ולהפקה של התכנים, ואפשר להטיל אחריות על ספק השירות רק אם הוא ידע על סוג החומר שהיה אצלו.

כיצד ניתן להתמודד עם פדופיליה באינטרנט?

  • ערנות של ההורים – התעניינות בפעילות של הילד ברשת והילדים איתם הוא משוחח, בדיקה של היסטורית גלישה, מעקב אחרי הפעילויות של הילד ברשת ומחוצה לה.
  • שימוש בתוכנות מעקב אחר הפעילות ברשת.
  • שימוש במערכות סינון וניטור ממוחשבות של אתרים וצ'אטים.

משרדנו מעניק ייצוג לחשודים ונאשמים בכל הנוגע לעבירות מין כלפי קטינים ככלל ובעבירות מין ברשת, ברשתות החברתיות ובאפליקציות החל משלב החקירה ואילך.

 

במקרים מתאימים אנו עותרים לאיסור פרסום שמו של החשוד כשלעיתים אנשים נורמטיביים לחלוטין נקלעים לחקירות בחשד לעבירות ברשת.

ככל שהחקירה עוברת לטיפול הפרקליטות, אנו מייצגים בהליכים מולם לרבות בהליכי שימוע.

 

סיכום

בשנים האחרונות עלתה המודעות לתופעות של פדופיליה ועבריינות מין כלפי קטינים ולנזקים המיידים וארוכי הטווח שהן גורמות להן לנפגעים הקטינים הן למשפחותיהם.

בד בבד עלתה המודעות גם לחשיבות שיש למתן מענה לנפגעים הקטינים ולמשפחותיהם באמצעות סיוע וטיפול הולמים, החל בשלב ההודעה על המקרה, דרך הגשת התלונה וגביית העדויות ובמשך כל תקופת הטיפול הנדרש. כן הובהר שכדי לצמצם פגיעות חוזרות יש לטפל גם בפוגעים, משלב ההליך המשפטי המתנהל נגדם, דרך תקופת ריצוי העונש וגם בשובם לקהילה לאחר שחרורם.

תהליכי הסיוע והטיפול בנפגעים ותהליכי הטיפול בפוגעים והפיקוח עליהם נעשים באחריות מספר רב של גורמים ובהם משרד הרווחה, משרד הבריאות, המשרד לבט"פ, מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות, שירות בתי הסוהר והמשטרה.

 

האם ניתן וראוי לשקם נאשמים בעבירות מין? מאמר שפורסם במגזין מיינט

Template is not defined.
מנדלמן משרד עורכי דין
דילוג לתוכן