עורך דין פלילי

חקירה תחת אזהרה - ייעוץ משפטי לנחקר

חקירה תחת אזהרה משמעה שאדם נחקר בחשד לביצוע עבירה פלילית, הוא מוזהר באשר לחשד המיוחס לו וכי הוא רשאי לשמור על זכות השתיקה ולהיוועץ בעורך דין בטרם ייחקר.

חקירה פלילית מציבה את הנחקר במצב טראומתי במיוחד לנחקר שזהו לו מפגש ראשון עם המשטרה.

חלק מהנחקרים אינם מודעים לשיטות הפעולה בהן נוקטת המשטרה, אינם מודעים לדרך בה יש להתמודד בסיטואציה מעין זו ולכן הייעוץ לפני החקירה , זכות לה זכאי כל חשוד על פי חוק, והייעוץ במהלך החקירה, הינם לעיתים השלב הקריטי והחשוב ביותר בהליך הפלילי כולו.

ליווי עורך דין בחקירה פלילית במשטרה

לנחקרים רבים אין את הכלים לבחור בדרך ההתנהגות הנכונה בחקירה. האם נכון לשמור על זכות השתיקה? האם ניתן להתייעץ עם עו"ד? מה המשמעות שבסירוב לשתף פעולה בחקירה? האם להסכים לבדיקת פוליגרף? האם להסכים להשתתף במסדר זיהוי? ועוד.

נחקרים רבים נחקרים ע"י חוקרים מנוסים ואין להם את הכלים להתמודד מולם.

חלקם שומרים על זכות השתיקה ללא צורך או מוסרים הכחשה סתמית.

התנהגות זו לא בהכרח תורמת לקו ההגנה של הנחקרים ולעיתים קיים קושי רב לתקן התנהגות זו במידה ומוגש כתב אישום בעקבות אותה חקירה ומתנהל משפט פלילי.

ייעוץ נכון ובזמן עשוי להוביל בסופו של הליך לסגירת תיק חקירה או לכך שהמשך החקירה תמשך שלא בתנאי מעצר מאחורי סורג ובריח.

משרדנו מלווה חשודים בהליך הטרום חקירתי, במהלך החקירה ובמידת הצורך בהליכי המעצר והשחרור בערובה ואנו זמינים 24/7 שכן יעוץ לפני חקירה אינו סובל דיחוי.

במקרים מתאימים אנו אף פונים לבית המשפט בבקשה לאיסור פרסום שמו של הלקוח על מנת שפרסומו לא יגרום לו נזק בלתי הפיך.

 

המלצות לפני חקירה תחת אזהרה

חקירה פלילית, במיוחד למי שזהו לו המפגש הראשון עם רשויות החוק, הינו אירוע טראומתי ביותר. שיתוף פעולה בחקירה הינו נושא מורכב. הגם שזה נשמע "שיווקי" , הדבר הנכון ביותר לפני חקירה באזהרה הוא לפגוש סנגור/ית מנוסה ולקבל מהם יעוץ.

סוגיות רבות מתעוררות בעניין זה:

 

 

 

  • האם להאמין לכל מה שהחוקר מטיח בפניי?

 

  • מה המשמעות של סירוב להשתתף במסדר זיהוי?

 

אין תשובה אחידה לכל השאלות המתעוררות בהקשר לשיתוף פעולה בחקירה, בוודאי שאין זה נכון שלא לשתף פעולה או לשמור על זכות השתיקה באופן גורף בכל חקירה.

ייעוץ משפטי נכון הוא הכרחי בשלב החקירה  ויכול למנוע מחשוד לבצע טעויות קריטיות שעלולות לסבכו בהמשך ההליך ולעיתים באופן בלתי הפיך.

במדינת ישראל לא מאפשרים לסניגור פלילי להיות נוכח במהלך החקירה של חשודים ועל החשוד/ה להתמודד לבדו עם שאלות חוקריו.

חוקרים מחויבים להזהיר חשוד בתחילת חקירתו תחת אזהרה כי הוא זכאי להיוועץ בעורך דין, וכן זכאי לשמור על זכות השתיקה.

כן מוזהר הנחקר כי כל אשר יאמר עלול לשמש כנגדו בבית המשפט וכן כי שתיקה יכולה לחזק את הראיות הקיימות כנגדו.

 

זכרו, אתם זכאים לפגוש עורך דין פלילי לפני שאתם נחקרים. לא תוך כדי חקירה ולא לאחר ש"תספרו" את גרסתכם.

לעולם לא למסור גרסה לחוקר לפני שהתייעצתם עם עורך דין.

עורך דין פלילי שחר מנדלמן ייעוץ חקירה פלילית תחת אזהרה
ייעוץ משפטי חקירה תחת אזהרה

 

ההבדל בין עדות חקירה תחת אזהרה:

 

במקרה בו אדם מוזמן לתת עדות אין לאדם זכות להיוועץ בעו"ד לפני החקירה או לשמור על זכות השתיקה. ההיגיון בכך הוא שעד אינו נחקר כחשוד ולכן אינו עומד בסיכון כלשהו.

אם זומנתם למסור עדות במשטרה חשוב לברר האם אתם מוזמנים כעדים או כחשודים ומה מהות החשדות נגדכם.

לא תמיד תהיו זכאים לתשובות בעניין. לכן קיימת חשיבות רבה להיוועץ בעו"ד לפני שמגיעים למשטרה בכל מקרה גם אם נאמר  לכם כי אתם מוזמנים כעדים שכן אתם עשויים תוך כדי חקירה להפוך לחשודים ולהיחקר תחת אזהרה.

זהו שלב קריטי בהליך הפלילי שכן כתבי אישום רבים מבוססים על גרסאות ראשוניות שנמסרות במשטרה וחלק גדול מהנחקרים אינם מודעים לזכויותיהם, ובשל כך מבצעים טעויות שקשה לתקנם בהמשך.

כל גרסה מאוחרת ושונה מהגרסה הראשונית תחשב כגרסה "כבושה" שנועדה להציל את החשוד מאימת הדין.

חשודים עושים טעויות רבות בחקירות: מנסים להתחבב על חוקריהם, מוסרים פרטים שאין צורך למסור, מנהלים שיחות "מסדרון" ללא הבנת המשמעות של שיחה כזו , ועוד.

דרך זימון חשודים לחקירה תחת אזהרה:

חשוד יכול ויוזמן טלפונית ואו אז יוכל להיפגש עם סנגור בנוחות ולקבל ייעוץ בתנאים נוחים ולא לחוצים.

לעיתים הייעוץ ניתן רק לאחר מעצר החשוד ובעודו ממתין לסניגור בחדר חקירות.

הייעוץ בתחנת המשטרה מוגבל בזמן, נעשה בתנאים פחות נוחים מבמשרד עורך הדין אך בכל זאת חשיבות מרובה לייעוץ בטרם החקירה. סנגור מנוסה יוציא מ"ההלם" את החשוד, יפקס אותו למסור גרסה ממוקדת ויבין במהרה היכן יש לשים את הדגש בגרסת לקוחו. כמו כן הוא הצינור לעדכן את המשפחה  והקרובים אודות המעצר שכן בשלב זה אין להם  אפשרות להיות בקשר עם החשוד/ה.

 

כיצד להתנהג בחקירה תחת אזהרה?

זכרו כי המשטרה אוספת ראיות על מנת להפליל חשודים ואינם דבקה בהכרח בברור חקר האמת, הגם שזו פסיקתו של בית המשפט העליון.

זכות חשוד לשתוק אך יש לכך השלכות ושתיקה זו יכולה לחזק את ראיות המשטרה. לא בכל מקרה נכון לשתוק ולמעשה ברוב המקרים רצוי למסור גרסה. כל מקרה לגופו של עניין.

ברוב החקירות בשום שלב התיעוד אינו פוסק גם כשהחוקר משוחח איתכם ללא הקלדת הדברים (הקלטה או צילום ויזואלי). כל שיחה "מחוץ לפרוטוקול" תתועד בסופו של דבר ויש לה משמעות ראייתית.

רצוי לא לשער השערות ולא לעסוק בספקולציות אלא לענות לשאלות באופן ממוקד.

צריך להיות ערים לתרגילי חקירה שהמשטרה נוקטת בהם, להיערך לאפשרות של עימות עם מתלונן/מתלוננת, לא להתפתות "לשתף פעולה", להיערך לאפשרות של מסדר זיהוי (בהליך זה חייב להיות נוכח עו"ד) ועוד.

 

זהירות מתרגילי חקירה:

אם נותרתם לבד בחדר חקירות זכרו שכל מפגש עם חשוד אחר או אדם אחר מתועד. ישיבה תמימה במסדרון יתכן ומוקלטת.

הוכנסתם לתא מעצר – יתכן ויוכנס מדובב לתא שינסה לגרום לכם להתוודות בפניו, להתחבב עליכם ולתת לכם "עצות" להמשך.

נותרתם לבד ברכב משטרתי – אתם עשויים להיות מוקלטים.

אל תתייעצו עם איש מלבד עורך דינכם.

אל תתפתו להצעה כי באם תודו – ישחררו אתכם ממעצר.

אל תנהלו שיחות "Of the record" עם חוקרים. הכל מתועד וישמש כנגדכם.

 

סיום החקירה:

 

קראו היטב את עדותכם לפני שאתם חותמים עליה. ככל שיש לכם תיקונים למלל שהוקלד תתעקשו כי העדות תתוקן. יש לכך משמעות בהמשך.

אם קצין המשטרה מחליט לשחרר אתכם בתנאים מגבילים כמעצר בית, או הרחקה מאזור מסוים, תתייעצו עם עו"ד לפני שתסכימו. אינכם חייבים להסכים לתנאים שמכתיבה המשטרה.

בסיום החקירה חשוב לטפל באופן מידי בתיק החקירה, לשחזר את כל שעברתם במהלך החקירה, לאסוף ראיות מטעמכם ולהתכונן לטיפול נכון בהמשך ההליך.

 

חקירת קטין תחת אזהרה

 

מעצר או חקירת קטין הינו אירוע דרמטי וטראומתי בחייהם של קטינים. בשל הלחץ  בו הם מצויים לצד חוסר הבגרות של חלקם, עלולים קטינים לעשות טעויות קשות בחקירתם . הם נתונים למניפולציות חקירתיות, ונחשבים לנחקרים שקל לנווט אותם למטרה. לכן, קיימת חשיבות רבה למתן יעוץ וליווי לפני חקירה לקטינים , יותר מאשר לכל נחקר אחר. עורך דין פלילי מלווה את הקטין ,  מחזק את רוחו , תומך בו רגשית ויודע לייעץ לו בצורה שקולה .

חקירה תחת אזהרה לקטין

עורך דין פלילי גם משמש כצינור תקשורת בין הקטין להוריו . על פי חוק רשאי הורה של קטין להיות נוכח בחקירה אלא אם כן קצין משטרה אוסר עליו להיות נוכח בה , ולצערנו המשטרה נוטה לעשות שימוש נרחב בסמכותה זו.

 

חוק סדר הדין הפלילי (חקירת חשודים), תשס"ב-2002 (להלן: "חוק חקירת חשודים")

חוק חקירת חשודים מסדיר את נושא חקירת חשודים , מהן זכויותיו של הנחקר , דרך החקירה של אנשים עם מוגבלויות, חקירת חשודים שדוברים שפה זרה ועוד.

חקירה תחת אזהרה בשפת החשוד :

חקירה פלילית חייבת להיערך בשפת החשוד וככל שהחוקר אינו דובר את שפת החשוד יש לזמן מתורגמן. ככל שחשוד הוא אילם הדובר את שפת הסימנים יש לזמן מתורגמן מקצועי לשפת הסימנים.

חובה לתעד חקירה תחת אזהרה:

חקירת משטרה חייבת להיות מתועדת בהתאם לחוק חקירת חשודים . דבריו של החשוד צריכים להרשם ולתעד נאמנה את שאמר בחקירה. בעבירות חמורות מוטלת על המשטרה החובה להקליט ואף לצלם את מהלך החקירה.

חקירה בתחנת משטרה:

חקירה צריכה להיערך בתחנת משטרה אלא אם כן יש טעם חריג שלא לערוך אותה בתחנת משטרה וזאת רק באישור קצין משטרה.

זכרו – אל תכנעו לאיומי חוקרים כי תעצרו באם לא תודו או "תשתפו פעולה". חוקרים רבים מנסים לפתות חשודים כי ישוחררו באם ישתפו פעולה.

זכרו תמיד לברר מה החשד המדויק כנגדכם, זכרו להקפיד כי גרסתכם תירשם במדויק וכי זו תגבה בשפתכם ותירשם באופן בו אתם מוסרים אותה.

Template is not defined.

עשוי לעניין אותך..

דילוג לתוכן