הטרדה מינית במקום עבודה - ייצוג משפטי לנאשמים בהטרדה מינית במקום עבודה

בעשורים האחרונים התגברה ההבנה שפגיעה מינית אינה רק פגיעה פיזית (כמו אונס או מעשים מגונים), וקיימות פגיעות מיניות נוספות שעשויות להתבטא בפגיעות מילוליות. פגיעות אלה יכולות להתבצע על ידי גברים ונשים וכלפי כל אחד מהם. בהתאם נחקק החוק למניעת הטרדה מינית. החוק עוסק בהטרדות מיניות המבוצעות במקומות שונים ולא רק במקומות העבודה. עם זאת, הוא מחמיר במקרה שההטרדה בוצעה במסגרת העבודה.

אחד האתגרים בנושא הטרדה מינית הוא ההבחנה מתי חיזור שנתפס כלגיטימי הופך להטרדה מינית.

עורך דין פלילי ונוטריון עו"ד שלומציון מנדלמן
עורך דין פלילי ונוטריון עו"ד שלומציון מנדלמן

 

הטרדה מינית במקום העבודה

הטרדה מינית היא התנהגות בעלת אופי מיני שיש בה כדי לפגוע בכבוד, בחירות, בפרטיות ובזכות לשוויון של המוטרד/ת.

הטרדה מינית יכולה להיות מילולית, לא מילולית (שפת גוף, רמיזות, הצגת תכנים פורנוגרפיים) ופיזית.

הטרדה מינית נתפסת לרוב כמצב שבו נשים המוטרדות מינית על ידי גברים, אבל עשויה לקרות גם כאשר נשים מטרידות גברים או כאשר נשים וגברים מוטרדים על ידי בנות/בני מינן/ם.

החוק בישראל מחמיר בכל הנוגע להטרדה מינית במקומות עבודה ובמסגרת יחסי עבודה.

החוק מטיל אחריות על המעסיק למנוע הטרדה מינית במסגרת העבודה ולמנוע סביבת עבודה רווית תכנים מיניים. עוד דורש החוק ממנהל להימנע באופן מוחלט מהצעות ומהתייחסויות מיניות כלפי העובדים, אפילו הם לא הראו את התנגדותם לכך, שאם לא כן ניתן להאשים אותו בביצוע הטרדה מינית במסגרת העבודה.

 

הטרדה מינית היא עבירה פלילית וגם עוולה אזרחית

מי שנפגע/ה מהטרדה מינית במקום העבודה יכול/ה להגיש תלונה לאחראי על מניעת הטרדה מינית במקום העבודה, להגיש תלונה במשטרה נגד המטריד/ה וגם להגיש תביעת פיצויים נגד המטריד/ה בבית הדין לעבודה. במקרים מסוימים ניתן להגיש תביעת פיצויים גם נגד המעסיק.

 

החוק מגן על מי שהוטרד/ה מינית

אסור להפלות עובד/ת או מועמד/ת לעבודה בשל כך שעבר/ה הטרדה במקום העבודה, הגיש/ה תלונה או תביעה על רקע הפגיעה, או מינית סייע/ה לעובד/ת אחר/ת שנפגע/ה להגיש תלונה או תביעה.

אסור להתנכל לעובד/ת שהוטרד/ה מינית וכן למי שהגיש/ה תלונה או תביעה בגין הטרדה מינית. כמו כן אסור להתנכל לעד מטעם מי שהוטרד/ה ולכל אדם אחר שנקט עמדה לטובת הנפגע/ה.

 

החוק למניעת הטרדה מינית

החוק הרלוונטי בנושא זה הוא החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח – 1988 אשר מגדיר מהי סביבת עבודה בריאה ונקייה מהטרדה מינית בעבודה ומנגד קובע מתי התנהגות הופכת להיות מטרידה ובלתי חוקית.

החוק למניעת הטרדה מינית במקום העבודה לא נועד לאסור על יחסים בהסכמה ומרצון בין שני אנשים בוגרים אלא לקבוע נורמות של מותר ואסור ולאסור על קיום יחסים שנעשים תוך ניצול יחסי מרות בעבודה, יחסים שלא היו מתקיימים אם הייתה לכפופה האפשרות לסרב או להתנגד להם.

 

מהי הטרדה מינית בעבודה?

כך מגדיר החוק למניעת הטרדה מינית מהי הטרדה מינית:

  1. עבירת סחיטה באיומים כמשמעותה בחוק העונשין כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.
  2. מעשים מגונים כמשמעותם בחוק העונשין.
  3. הצעות חוזרת בעלות אופי מיני המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות (כשהצעות אלה מוצעות תוך ניצול יחסי מרות, תלות, טיפול וכו' מדובר בעבירה גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי הוא אינו מעוניין בהצעותיו).
  4. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעוניין בהתייחסויות האמורות, (כשהתייחסויות אלה מוצעות תוך ניצול יחסי מרות, תלות, טיפול וכו' מדובר בעבירה גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי הוא אינו מעונין בהתייחסויותיו).
  5. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו לרבות נטייתו המינית.
  6. פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם ללא הסכמתו, תוך התמקדות במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו.

 

אם אתה חשוד או ברצונך להתלונן בגין הטרדה מינית, מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי בתחום עבירות הטרדה מינית, תחום בו צפות סוגיות רבות:

  • האם המעשים המיוחסים נופלים בגדר הטרדה מינית?
  • האם המעשים המיוחסים נופלים בגדר הטרדה מינית אזרחית או גלשו להטרדה מינית פלילית?
  • האם חלה התיישנות על המעשים? ועוד.

 

ייצוג משפטי על ידי עורך דין פלילי בתחום זה הינו מורכב ודורש מיומנות רבה, ולכן חשוב  לקבל ייעוץ מידי כשעולה החשש כי תוגש תלונה או עם פתיחת החקירה או אם ברצונך להגיש תלונה.

Template is not defined.
הטרדה מינית במקום עבודה
דילוג לתוכן