האם מותר לשקר לנחקר בחקירה?

על פי מחקרים שונים ,  שיטות החקירה בישראל מגדילות את הסיכוי להרשעת חפים מפשע.

בניגוד לדמוקרטיות אחרות, בישראל מותר לחוקרים לשקר לחשודים ואין חובה כי עורך דינם יהיה נוכח בחקירה. לפי מודל החקירה הנהוג בארץ, החוקרים מתאמצים לחלץ מהחשוד הודאה באשמה כמעט בכל מחיר.

חוקרים  נוהגים להשתמש בתרגילי חקירה ולשקר לנחקרים על מנת לנסות ולהוציא הודאות או ראיות מפלילות. נחקר שלא יודע כי חוקרי המשטרה יכולים לשקר לו , יכול בקלות להיכנע למניפולציה זו ולהפליל את עצמו.

מותר לחוקרים להטיח בחשוד כי קיימות ראיות  מפלילות כנגדו שכלל לא קיימות , לדוגמא : כי שותפו לדבר עבירה  מפליל אותו וכי עליו להציל את עורו. חוקר יכול להטיח בנחקר כי קיימות  ראיות פורנזיות הקושרות אותו לביצוע עבירה וכי אלה  נמצאו בזירת העבירה. חוקר יכול להטיח בחשוד כי מצלמות תיעדו אותו הגם שהדבר אינו נכון, ואלא רק מעט מהדוגמאות.

מכאן החשיבות העצומה לקבל יעוץ משפטי מעו"ד פלילי מיומן בטרם חקירה ראשונית. עו"ד מיומן מכיר את כל תרגילי המשטרה ומתפקידו להכין את הנחקר למה שמצפה לו בחקירה. הליך חקירה מלווה לעיתים בלחץ נפשי קשה, לעיתים חשוד נחקר על ידי יותר מחוקר אחד , לעיתים לאורך שעות ארוכות, כך שהכרת כל "תרגילי החקירה" בטרם החקירה היא הכרחית עבור הנחקר.

Template is not defined.
דילוג לתוכן