עד מדינה נחקר: "הבטיח סגירת תיקים לנאשמים"

לפרקליטות רשות המסים נודע כי עד המדינה במשפטו של ריקו שירזי נפגש עם מספר נאשמים והציע "לסגור להם את התיק" תמורת כסף. עדותו הופסקה והמשטרה פתחה בחקירה

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) פתחה בחקירה נגד עד המדינה שהפליל את העבריין ריקו שירזי. כך נודע ל-ynet. עדויות שהגיעו לפרקליטות רשות המסים מצביעות על ניסיונות שערך ליצור קשר עם נאשמים בתיק במטרה "לסגור להם תיקים" תמורת בצע כסף. בעקבות כך עדותו הופסקה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נתניהו באיפא"ק: ללכת צעד אחר צעד לעבר שלום

ההמונים הפגינו, חומת ברלין נשארת לעמוד

 

היחידה הכלכלית של המשטרה הצליחה לגייס לפני שנה וחצי עד מדינה שמסר עדויות וראיות שקושרות את ריקו שירזי לעבירות של הלבנת הון, העלמת מסים

וזיוף. בגין אותן עבירות הוגש נגד שירזי ונגד נאשמים נוספים כתב אישום. שירזי עצור כבר שנה וחצי בבידוד בעקבות העדויות הללו.

 

במשטרה ובפרקליטות של רשות המסים התגאו בעד המדינה, שהיה בשר מבשרם של הנאשמים. הוא חשף בפני השוטרים את השיטה שבאמצעותה העלימו העבריינים כספים, בעיקר באמצעות חשבוניות פיקטיביות. הוא היה אמור להיכנס לתוכנית הרשות להגנת עדים, אלא שבשבוע האחרון חלה התפתחות דרמטית כאשר לפרקליטות רשות המסים נודע על מעשים לא כשרים לכאורה של עד המדינה.

 

ריקו שירזי בבית המשפט (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי)
ריקו שירזי בבית המשפט (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי)
 

לפרקליטות רשות המסים נודע כי עד המדינה נפגש עם מספר נאשמים, חלקם מעורבים במשפט עצמו, והציע "לסגור להם את התיק" תמורת כסף. המידע תועד והועבר לגורמים הממונים, ולפיכך החליטו בפרקליטות בצעד יוצא דופן על הפסקת עדותו ועל פתיחת חקירה של יאח"ה. כעת ניצב סימן שאלה לגבי המשך הדיונים שבהם אמור היה להעיד עד המדינה בשבועות הקרובים.

 

שחר מנדלמן, עורך דינו של אחד מהנאשמים, אשר על פי החשד עד המדינה הבטיח לסייע לו, אמר בתגובה: "עד המדינה ביצע מעשים חמורים. הוא ניסה לקבל דבר במרמה, ניסה לסחוט כספים ממעורבים בפרשה, ואסור לה למדינה להסתמך על עד מדינה שכזה, מהימנותו בעייתית בלאו הכי".

  

"זה ביזיון שהפרקליטות והמשטרה הסתמכו על עד כל כך בעייתי בתיקים שכאלה", אמר גורם מקורב לפרשה. "ברור שעדי מדינה מטבעם הם עבריינים אבל על אדם שאופיו הבעייתי מוכר, אסור היה להסתמך. המעשים כה חמורים, עד שאפילו הפרקליטות החליטה להפסיק את העדות שלו".

 

דובר המשטרה מסר כי המשטרה מבצעת את הנחיית השופט, שניתנה במהלך הדיון, ובוחנת את הנושא. "לעניין העד, התיק מצוי בהליך משפטי וכל התייחסות לתיק, לרבות למשמעויות הנוגעות לעד, ראוי שיידונו בבית המשפט".