המתקפה של שלטון החוק על הצ'יינג'ים

אמיר זוהר, on .

14 מקרי רצח בשנה אחת, ועלייה דרמטית במספר הצ'יינג'ים מ-91 לכדי 2000 בתוך עשר שנים, דחפו את מערכת אכיפת החוק לפתח תורת לחימה חדשה למאבק בכסף השחור * המשנה לפרקליט המדינה, יהודה שפר, ומנהל יחידת יהלום, אהרון עוז, מסבירים איך מתמודדים עם הצ'יינג'ים של ארגוני הפשיעה

הכתבה שלי כפי שפורסמה במגזין גלובס. איור: אסף בן הרוש

מספרים על יעקב אלפרון המנוח, שהיו לו בגבעת שמואל ושוק מלאבס כמה חברים זקנים ונאמנים, שהוא נהג לשים אצלם למשמרת חבילות של כסף מזומן. דולרים, מארקים וסטרלינגים הלכו שם חזק בתקופת הפיחותים המואצים אשר שחקו עד כלות את הלירה הישראלית והשקל הישן.

אלפרון, שמגדירים אותו כעבריין מהסוג הישן, כזה שנהג לתקוף את קורבנותיו ויריביו בנגיחות, בעיטות ואגרופים בעיקר, אבל ללא אמל"ח, לא היה ידוע כפזרן גדול, להיפך, הוא היה "זולאי" טיפוסי, שזה סוג של חסכן דיסקרטי, פושע קלאסי אשר ידע תמיד לשים בצד כמה גרושים ליום השחור. אז נכון, הוא אולי לא צפה את נסיבות מותו הטראגיות, אבל הוא תמיד ידע לכלכל את דרכיו בקשיחות ופיקחות, וגם בלכתו לא החסיר דבר מהאלמנה אהובה ושבעת ילדיהם. ועדיין, ספק אם אפילו אשת סודו ידעה על אותן חבילות מזומנים אשר נאגדו בגומייה ונעטפו במטפחות אף מבד אצל הזקנים בגבעת שמואל והשוק של מלאבס.

הרומנטיקה של הסיפור הזה נועדה לרמוז על השינוי בעולם התחתון מאז להיום, ואין כמו פיתולי הקריירה הפלילית של אלפרון כדי להמחיש גם את חדירת הפשע אל התודעה הציבורית. אלפרון גידל דור של עבריינים מסוכנים ומתוחכמים, האחים הררי והאחים יוסף, אורי לוזון ועמיר מולנר, כולם היו בני טיפוחיו וכולם "מסודרים" היום בזכות עצמם. הוא מצידו המשיך בלעדיהם וכבש יעדים חדשים, אבל כל הזמן המשיך להלך אימים על מהמרים, חייבים וחלפני כספים.

עברייני הגל החדש שתפשו את מקומו מתנהלים על פי כללים אחרים, הן בכל הקשור לאמל"ח קטלני והן באשר לנגישות אל הכלכלה החדשה. כסף מזומן הפך לחסר ערך מעבר לרמת החיים הנהנתנית והמוחצנת שלהם, מנגד, הכסף השחור הגדול באמת, זה כבר מחייב אפיקי הלבנה עדכניים, ואת אלה הם מחפשים בנכסים ברי קיימא, במיזמים עתירי טכנולוגיה ובהשקעות פיננסיות.

המשטרה החלה לזנב במיליונרים החדשים מעט באיחור, בין היתר משום שרק השנה החל לצאת לפועל שילוב הכוחות המובנה בין המשטרה לבין יחידת יהלום של רשות המסים, מהלך עליו החליטה הממשלה במסגרת התוכנית למאבק בפשיעה המאורגנת כבר ב-2006. עם זאת, בתוך שנה אחת המצוד האינטנסיבי המשותף כבר מציף את המערכת בעשרות תיקי מעצרים וכתבי אישום אשר משלבים שלל עבירות מקור פליליות מובהקות כמו ניהול ארגוני פשיעה, חשבוניות פיקטיביות, הימורים וסחיטות, עם העבירה הכלכלית של איסור הלבנת הון, ומדובר בהיקפים של מאות מיליוני שקלים.

במערכת אכיפת החוק מזהים בכל תיקי התקיפה הכלכלית החדשים מנגנון משותף אחד, הצ'יינג'ים, או נותני שירותי מטבע (נש"מ) כפי שהם מוגדרים במשרד האוצר. "כל ארגוני הפשיעה עוסקים בהלוואות וגבייה ולכן הם חייבים ציינג'ים לידם, כאשר במקביל גם הכסף השחור מהפעילות הפלילית שלהם מתגלגל בצ'יינג'ים, שחלקם עוצמים עין ואחרים שותפים מלאים לעבירות המקור", אומר קצין בכיר באגף המודיעין של המשטרה, שם מסומנים הצ'יינג'ים כיעד אסטרטגי. "כל התיקים של חשבוניות פיקטיביות, הימורים וסחיטת דמי חסות מגיעים לצ'יינג'ים, ורואים זאת בכתבי אישום שהוגשו נגד ריקו שירזי ואירגוני פשע מאילת ובאר שבע. כבר בתיק ארגון הפשע של אסי אבוטבול זיהינו איך כספים שהוא סחט מאנשי עסקים התגלגלו לצ'יינג'ים באזור נתניה, ואילו בתיק ארגון הפשע של יצחק אברג'ל ראינו כיצד הוא בכלל השתלט בכוח על עשרות צ'יינג'ים בכל גוש דן כדי לממן אופרציה פלילית בינלאומית שלו".

בית האח הגדול

בסוף שנות השמונים איבחנו במדינות ה-G7 כיצד חודרים ארגוני פשע אל תאגידים כלכליים לצורך הלבנת סכומי עתק. מחשש להתרחבות התופעה הוקם ב-1989 כוח משימה בינלאומי לפיתוח מדיניות למאבק בהלבנת הון  (FAFT – FINANCIAL ACTION FORCE TASK). המסקנה המרכזית היתה, שבעידן הכלכלה החדשה המדינה לבדה אינה יכולה להתגבר על נתיבי הכסף של עבריינים, ועל כן יש להטיל על תאגידים פיננסים חובות אקטיביות לזיהוי ודיווח גורף על פעילות של לקוחותיהם.

המלצות כוח המשימה הפכו למסגרת נורמטיבית מחייבת למדינות אשר מעוניינות לקבל הכרה פיננסית בינלאומית (אחרי פיגוע התאומים נוסף מעקב גם אחרי מימון טרור). ישראל היתה אחת המדינות שהתמהמהו עם יישום ההמלצות, ואף נדרשו לה כמה התראות בינלאומיות מביכות עד שבשנת 2000 נחקק חוק לאיסור הלבנת הון, שמגדיר את העבירה והענישה, אבל גם מתווה דרכים למניעה ופיקוח.
להרשעה בעבירה של איסור הלבנת הון יש שני רבדים: ראיות על תנועת הכסף וראיות על "פעולה ברכוש אסור", משמע בעבירת מקור פלילית – מזיוף ומרמה ועד לרצח, שוחד, הימורים, חשבוניות פיקטיביות וכדומה.

המניעה והפיקוח על תנועת הכסף מוסדרים באמצעות חובות דיווח שמוטלות על מוסדות פיננסיים - בנקים, חברות ביטוח, מנהלי תיקים בשוק ההון ונותני שירותי מטבע (צ'יינג'ים). מי שמפר את חובת הדיווח צפוי לעונש של עד 10 שנים מאסר ועד 2 מיליון שקלים קנס בהליך פלילי, ועיצומים כספיים בהליך מינהלי. החוק נכנס לתוקף רק בשנת 2002, אז גם הוקמו הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים, והיחידה לנותני שירותי מטבע במשרד האוצר.

חובות הדיווח כוללות זיהוי מוחלט של מבקש השירות בפועל, בדלפק, ושל כל מקבל שירות אחר, אם יש כזה. חובה נוספת היא פתיחה של כרטיס לכל לקוח ושמירה של הנתונים במשך שבע שנים. פעם בחודש יש לדווח על כל הפעולות למוקד היחידה לנותני שירותי מטבע במשרד האוצר. בנוסף יש את חובות הדיווח המיידיים אשר מתחלקים לשני סוגים: דיווחים רגילים - על כל עסקה מעל 50 אלף שקלים במזומן (כולל צ'קים שנפרעו במזומן) ועל כל עסקת צ'קים ושטרות מעל חצי מיליון שקלים. הסוג המיידי השני הוא דיווחים בלתי רגילים - על עסקאות אשר מעוררות חשד כי נעשו באמצעות רישומים כוזבים, אנשי קש וגורמים מפוקפקים.

הבנקים והמוסדות הפיננסיים מיהרו להטמיע במערכות המשוכללות שלהם את כללי הדיווח החדשים, ועדיין היו תקלות, חלקן חמורות, למשל זו שהתרחשה בסניף הירקון של בנק הפועלים בתיק ארקדי גאידמק. במקביל, האכיפה התקדמה בעצלתיים, והזיכוי בתיק סניף הירקון גם מלמד שהיא לא בוצעה במקצועיות יתרה.

הריפיון באכיפה בא לידי ביטוי במיוחד בגזרת הצ'יינג'ים. אם בשנת 2000 היו 91 צ'יינג'ים רשומים בבנק ישראל, הרי שמאז נכנס לתוקף החוק לאיסור הלבנת הון והרישום עבר למשרד האוצר נרשמה עלייה דרמטית במספרם, ובאוצר מעריכים שכיום מדובר ב-2000 צ'יינג'ים, רבים מהם פועלים ללא רישיון. נושא הרישוי מוסדר על ידי היחידה לנותני שירותי מטבע שמעודדת את פעילות המגזר החוץ בנקאי, אך בדיוק מסיבה זו היא גם פועלת לניתוק הממשק בין נותני שירותי מטבע, הצ'יינג'ים, לבין אורגנים של פשיעה כלכלית.

בעשור האחרון הצ'יינג'ים עוסקים פחות בייעודם המקורי, המרת מטבע זר, ועיקר פעילותם מתמקד בפריט השירות השני המותר להם - ניכיון צ'קים ושטרות. בפועל מדובר בהלוואות בריבית נשכנית שאינה מוגבלת בחוק, כחצי אחוז בריבית יומית, חמישה אחוז ויותר בריבית חודשית. לשם השוואה, הבנקים גובים על משיכת היתר כ-10 אחוזים לשנה למשקי בית, והרבה פחות מזה ללקוחות מועדפים ועסקיים. ועדיין, הביקוש לשירות ניכיון הצ'קים בצ'יינג'ים רק הולך וגדל, הן בסכומים קטנים והן בגדולים, מה שמציף את השוק באנשים של ארגוני הפשיעה, ועם כל התוספות - מסחיטות וגבייה באלימות ועד למלחמות עם הרוגים ממש.

מלחמת הצ'יינג'ים

אחת המלחמות הללו מתרחשת בשנה האחרונה באזור בת ים וראשון לציון, והיא גבתה כבר 14 קורבנות. על הפרק, ריפיון בארגון הפשע של יצחק אברג'ל על רקע מאסרו הממושך של מנהיג הארגון בארצות הברית, ומנגד, חדירת ארגון הפשע המתעצם של משפחת מוסלי מתל אביב לתחום ההימורים וניכיון הצ'קים בשתי הערים הללו, שיש בהן פופולריות עצומה להימורים לצד פעילות שוקקת של שירותים חוץ בנקאיים.

לפי גורמים בכירים בימ"ר תל אביב, אנשים מארגון מוסלי החלו לנגוס בטריטוריה של אברג'ל באמצעות גיוס חלק מאנשי מנגנון הגבייה שלו לצורך קידום ופיתוח מיזמים פליליים שלהם בתחומי ההימורים וההלוואות. 

בסיטואציה הנוכחית, טוענים במשטרה, ארגון מוסלי מפעיל צ'יינג'ים (וחברות השקעות) יותר כפלטפורמה להלבנת הון אשר נצבר בשנים של פעילות פלילית עניפה, בעיקר בתחום ההימורים, בארץ ובחו"ל. לפי החשד, הצ'יינג'ים הם אחד הצינורות המרכזיים שדרכם מזרים הארגון עשרות מיליוני שקלים למיזמים חוקיים שהוא חולש עליהם כיום, בעיקר בתחום הנדל"ן בדרום תל אביב.

בעוד שארגון מוסלי נחשב היום לארגון הפשע העשיר ביותר בישראל, ארגון אברג'ל מצוי בשפל יחסי. האנשים שמתחזקים אותו, ראשי "סניף" רמת השרון של הארגון, תלויים כיום במערך הצ'יינג'ים בעיקר לצורך המשך תזרים המזומנים היומיומי שלהם, שמגיע מעמלות הגבייה והריבית הנשכנית, וכדי לתחזק את אנשיהם אשר מסובכים עד צוואר עם מערכות החוק והמשפט.

על הרקע הזה, מאז ספטמבר אשתקד חוסלו בזה אחר זה שישה אנשים שהיו מזוהים עם ארגון אברג'ל ועברו לעבוד בקווי הגבייה של ארגון מוסלי. בינהם היו ארבעה "חיילים" ומנהל קווי אשראי אזורי, אבי דוד, שהיה בעבר חייל מוערך בארגון אברג'ל ואף השתתף בניסיון ירי של טיל לאו לעברו של אסי אבוטבול, בשנת 2003 ברמת פולג. אבי דוד, שחוסל בתרגיל "כיפה אדומה" בבית קפה בבת ים, עבד ערב הרצח בקווי האשראי המזוהים עם ארגון מוסלי, יחד עם איציק גפן מנתניה, בעל צ'יינג' ברחוב המסגר בתל אביב. גפן בכלל היה פעם איש כספים נאמן של אסי אבוטבול, שעבר לעבוד עם ארגון אברג'ל, אבל אחרי שצירף אליו את דוד והחל לעבוד גם עם ארגון מוסלי נגזר דינו וגם הוא חוסל בתרגיל "כיפה אדומה", בתחנת דלק בחולון.

בשלב הבא נהרגו עוד ארבעה חברים משני הארגונים, כאשר האחרון שבהם הוא יוסי קסטרו מרמת השרון, מי שהוגדר כאיש הכספים הבכיר והמיומן ביותר בארגון אברג'ל ונהרג מפיצוץ מטען חבלה במכונית שלו ברמת השרון.

חרף העובדה שתיקי הרצח נחקרים על ידי יחידות משטרה מהמובחרות ביותר בתחום הפשיעה, יאחב"ל, ימ"ר מרכז וימ"ר תל אביב, אף אחד מהמקרים לא פוענח עדיין (בתיקי רצח אבי דוד ואיציק גפן הוגשו כתבי אישום נגד ארבעה מארגון אברג'ל). בימ"ר תל אביב מציינים: "הרקע לחיסולים אינו רק התחרות בין הצ'יינג'ים, אלא גם מלחמות אגו ויוקרה של עבריינים וחיילים משני הארגונים שעסקו בגביית חובות".

 זירת רצח אחת. ארגון אברג'ל נגד ארגון מוסלי

משירזי עד דומרני

"מי שאשם בקרימינליזציה של הצ'יינג'ים זה משרד האוצר ובתי המשפט", אומר בעלים של אחד הצ'יינג'ים הגדולים בישראל, שמספק שירותי ניכיון צ'קים בהיקפים של כ-100 מיליון שקל בחודש לחברות מסחריות ולעשרות צ'יינג'ים קטנים ובינוניים, בינהם כאלה אשר מזוהים או עובדים עם בכירי הפשע הישראלי. "החוק לנותני שירותי מטבע אינו נכון, יש אינפלציה של רישיונות והרבה מאוד דברים פרוצים לפעילות של קופים ואנשי קש, כל אשה של עבריין בכיר יכולה לקבל רישיון בלי להוכיח כישורים. אני מציע להחמיר את תנאי הרישיון ולהגביר את הפיקוח".

וזה אומר מי שמנכה צ'קים לבכירי העבריינים?

"אני לא מבין על מה המהומה, כאשר עורך דין או רואה חשבון מייצגים עבריינים ומקבלים שכר טירחה במאות אלפי שקלים זה בסדר, וכאשר צ'יינג' מייצג אותם על בסיס מקצועי זה לא בסדר? סליחה, והבנקים לא מחזיקים חשבונות של עבריינים?".

בעל הצ'יינג', או הבנקאי כפי שהוא מגדיר את עצמו, בשנות הששים לחייו, הוא איש צבעוני עם חוש הומור מפותח וייחוס משפחתי אשר נושק אל שתיים מהדמויות המרתקות ביותר בפוליטיקה ובתקשורת הישראלית. במשרד שלו מתארחים לאורך השנים כמה מבכירי העבריינים, חלקם משתפים אותו בסיפורים הכי חמים בשוק האפור, מה שלא מנע מאחרים לנסות להצית את המכונית שלו. ועדיין, כאשר הוא נזכר בתחלואי מערכת אכיפת החוק הוא מצדד בעבריינים, גם אם על פי רוב הוא שומר על יחסים קרובים עם נציגי החוק, ומרבה לרמוז על הקשרים הטובים שלו עם היחידות המיוחדות, ובמיוחד יאחב"ל.

"הפשע בתחום הזה צומח בגלל התנהלות מערכת המשפט", הוא מלין בכעס. "אדם שקיבל ממני מיליון שקל ולא מחזיר בזמן יכול למרוח אותי בבתי המשפט חמש שנים בדיוני סרק ודחיות כאשר אני משלם הון תועפות על מימון הצ'ק שלו, זה לא יתכן הדבר הזה, אז לפעמים אתה חושב שעדיף ללכת לבוררויות של עבריינים, הם הרבה יותר יעילים, חותכים בישיבה אחת מי יקבל מה וכמה".

אז אתה גם משתתף בבוררויות?

"לא לא, אבל אני שומע את הסיפורים. אני בנקאי לדוגמא, סמל לבנקאות שעומד בכל התקנים, אבל כמו כל בנקאי גם אני יכול ליפול עם צ'ק שחוזר. במקרים כאלה בעל הצ'ק או מי שהצ'ק הוסב אליו והוא חתום מאחורה ישלם עד השקל האחרון, גם אם קוראים לו בן כהן, שלום דומרני ואפילו ריקו שירזי. אגב, כבר תבעתי כל אחד מהם בבית משפט כאשר צ'קים שהם חתומים עליהם מאחור לא כובדו בבנק.

"לקוחות שמזוהים עם עולם הפשע ועושים איתי עסקים יודעים שהם חשופים, לכל אחד יש כרטיס לקוח מסודר שמדווח ליחידת נותני שירותי מטבע. אני קובע אובליגו לבעל הכרטיס לפי החוש הבנקאי שלי, לפי הפעילות שלו ולפי הסיכון המגולם בענף הפעילות של בעל הצ'ק המקורי. בדיוק כמו בבנק. את הריבית אני קובע בהסכם כתוב מול הגורם שמציג את הצ'ק, ואין לי עניין לדעת כמה הוא גובה מבעל הצ'ק המקורי. מדי פעם כאשר יש איזה צ'ק חריג אני מוזמן לחקירות  או שהחוקרים באים לכאן, הם מקבלים ממני כל חומר שהם מבקשים גם ללא צו".

רק בישראל

תופעת הצ'יינג'ים מטופלת כיום ברמות הכי גבוהות במשטרה, ברשות המסים ובפרקליטות המדינה, שם מוביל את המאבק המשולב עו"ד יהודה שפר, המשנה לפרקליט המדינה - אכיפה כלכלית. "ניכיון צ'קים בכמויות העצומות שאנחנו רואים זוהי תופעה ייחודית לישראל", אומר שפר, "אנחנו נתקלים בצ'קים עם חתימות, קישקושים וציורים שונים ומשונים, צ'קים שמסבים אותם מאחד לשני, לשלישי ולרביעי, זו תופעה לא רצויה שמקשה על רשויות האכיפה, והיא מתרחשת משום שדיני השטרות אצלנו אינם מוגבלים מספיק".

בהקשר הזה שפר מפנה למשרד האוצר: "לרגולציה (הפיקוח של המדינה, א"ז) יש חלק נכבד בהתרחבות הממשק בין נש"מים לעבריינים, על המרת מטבע או ניכיון צ'קים יש רגולציה נמוכה מאוד, ולגבי מלווים בריבית אין בכלל רגולציה, כל אחד יכול להלוות כסף בריבית. אנחנו מבחינים בצורך ממשי לרגולציה פיננסית בכל הסוגים של נותני האשראי, ויש המלצה שלנו לשנות את המצב. ראוי שבנק ישראל והאוצר יגבילו את הנושא הזה, לאו דווקא באמצעות שינוי חקיקה, מספיקה הנחיה של המפקח על הבנקים, במיוחד באשר למצב הבעייתי של הסבת הצ'קים".

זה בדיוק מה שהבנקים מעוניינים בו.

"נכון שקיומו של שוק חוץ בנקאי חזק הוא צורך חיוני אל מול התחרות הנמוכה במערכת הבנקאית אבל בדילמה הזו יש גם את הצד השני, ניכיון הצ'קים בצורה הנוכחית מעודד פשיעה והלבנת הון. זה גם מעודד שוק אשראי לא משוכלל – במקום להלוות על פי דירוג אשראי (לפי יכולת) פה כל מיני אנשים מביאים לצ'יינג'ים חבילות צ'קים ומקבלים מזומן. מן הראוי לעצור את הסחרור הזה, הן של חלוקת האשראי והן של הפשיעה שמתפתחת בעקבותיו".

שפר, שבתפקידו הקודם היה מנהל הרשות לאיסור הלבנת הון, מפנה אל ריבוי התיקים שנפתחו בשנה האחרונה. "המפכ"ל דנינו מוציא לפועל תוכנית נחושה אשר מציבה יעדי חילוט על כל פרשה פלילית, כל יחידות המשטרה בארץ מחויבות היום לחיפוש ואיתור יעדים כלכליים ברי מדידה בכל תיק פשע. התהליך הדרמטי השני הוא הקמת יחידת יהלום ברשות המסים, ההשתלבות המוצלחת שלה עם המשטרה והנחישות במלחמה נגד תופעת החשבוניות הפיקטיביות ועבירות ההימורים. 

בין פלילי למינהלי. עו"ד רוזנבלום אכיפה פיסקלית. עו"ד שפר

"אצלנו בפרקליטות הקימו בכל מחוז חוליות אכיפה כלכלית משולבת, וניתן להן דגש בכל תיק פשיעה חמור. החידוש הגדול הוא באכיפה הפיסקלית – המינהלית והאזרחית. במינהלית אנחנו ממצים את הדין נגד כל צ'יינג' שפועל ללא רישיון וחורג מחובות הדיווח, באזרחית אנחנו מגישים תביעות השבה והגדלנו את יעד סכומי החילוט, מ-10 מיליון בשנה ל-50 מיליון בשנה, חלק גדול מהכסף הזה עובר דרך הנש"מים. האכיפה האזרחית מאוד מאתגרת את הפרקליטות, כי פה תופשים כסף וזה ממש מערער את העבריינים. מסתבר שהכסף יותר חשוב להם מעוד כמה שנים בכלא, בהסדרי הטיעון הם מסכימים לשבת עוד שנתיים בכלא ואומרים, 'רק אל תיקח לי את המרצדס והדירה'".

המתקפה של שלטון החוק על הצ'יינג'ים אינה עוברת ללא מענה מצידם של סניגורים אשר מייצגים נותני שירותי מטבע. בעוד שאזרח רגיל מורשע בעבירה פלילית על חוק איסור הלבנת הון כאשר מוכחות תנועת הכסף ועבירת המקור, כדי שנותן שירותי מטבע יורשע מספיק שהוא לא עמד בחובות הדיווח.

"זה הופך בעלי צ'יינג'ים לקציני מודיעין של גופי אכיפה, ואת המקצוע לבלתי אפשרי", אומר עו"ד רונן רוזנבלום, שלקוח שלו עמד לבירור מינהלי בין היתר משום שלא דיווח על עסקה בהיקף 30 אלף שקל עם שר האנרגיה לשעבר, ד"ר גונן שגב, שהוא עבריין סמים מורשע. "כל חריגה קלה מנהלים מובילה לבירור מינהלי, אז לכאורה זה נשמע מפתה להימנע מהרשעה פלילית ומאסר תמורת תשלום, אבל בוועדה מינהלית הנישום תמיד ייצא אשם, במשפט הוא יכול לצאת זכאי". לדבריו, בתקופה האחרונה לא ניתן לבחור בין הליך פלילי למינהלי, כמו בתיקי מע"מ למשל,  והנש"מ נאלץ להתמודד עם ההליך הפלילי והמינהלי, "אני טוען שמדובר בהליך חליפי ובקרוב נבדוק את הטענה הזו בבית המשפט".

החומות נפלו

שיתוף הפעולה החיוני בין המשטרה לבין רשות המסים יצא לפועל אחרי אינספור חסמים, במיוחד על רקע דרישת העובדים לקבל תוספות סיכון עבור עבודה מול ארגוני פשע. הפיתרון שנמצא הוא הקמה יש מאיין של יחידת יהלום, כמה עשרות מגוייסים חדשים שעברו הכשרות מיוחדות בתחומי החקירות, המודיעין והמסים.

"אחוז ניכר מהפעילות שלנו מופנה אל העולם החוץ בנקאי, ובעיקר הצ'יינג'ים", אומר בראיון ראשון אהרון עוז, איש רשות המסים, מייסד היחידה והמנהל שלה. "היחידה מאוד צעירה אבל אנחנו כבר מזהים את המבנה ההייררכי הקיים בשוק. הרבה מאוד צ'יינג'ים קטנים שמקבלים שירותים ממספר מצומצם מאוד של צ'יינג'ים גדולים, הקטנים מביאים מהשטח צ'קים לניכיון והגדולים מממנים את התשלום שלהם, הקטנים אחראים לגבייה והגדולים רשומים מול המדינה, ושניהם משתתפים ברווח מהריבית הגבוהה".

אז יש לכם כבר רשימה שחורה?

"אין תגובה, אבל זה לא רק הצ'יינג'ים המורשים, יש המון אנשים שמפעילים בנק פרטי מהבית, מבתי קפה, בשווקים, אפילו על קטנוע שאיתו הם מסתובבים ברחבי העיר, מעסק לעסק, מלווה ללווה, אוספים צ'קים ומשלמים מזומן. העוסקים הלא מורשים אינם יכולים לעבוד עם הבנקים, כי הם ידווחו עליהם מיד, אז הם עובדים עם הצ'יינג'ים שמכסים עליהם. תמורת עמלה נאה הם לוקחים סיכון של עבירות דיווח ומתמרנים באמצעות כרטיסיות פיקטיביות על שם אנשי קש ושמות בדויים.

"המודל הזה הולם את שוק ההלוואות הקטנות, שהנפגעים האמיתיים ממנו הם האנשים הפשוטים, הם מקבלים 5,000 שקל במזומן וישלמו ריבית של 200 שקל לשבוע עד סוף חייהם, או עד שיפרעו את ה- 5,000 שקל בתשלום אחד. הצ'יינג' הנייד על הקטנוע פורט צ'קים גם לבעלי עסקים במצוקת תזרים מזומנים או סתם מעלימי הכנסות".

החידוש של יהלום הוא בכניסה לחקירות פליליות מובהקות של עבירות מקור אשר ממוקדות בעבירות מס, מחשבוניות פיקטיביות ועד סחר בסמים, ועדיין, הם מבצעים אותם בשיתוף פעולה עם המשטרה.

"זה כל הרעיון", אומר עוז, שמשרדי היחידה שלו שוכנים באזור התעשייה בלוד, סמוך למשרדי להב 433. "שיתוף הפעולה בין גופי האכיפה מתקרב לשלמות, כל גוף מביא את היתרונות שלו והמוצר הסופי פנטסטי. זרוע המודיעין של יהלום היא חלק מאגף המודיעין של רשות המסים, אבל עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מודיעין משטרת ישראל, החומות בין הרשות לבין המשטרה נפרצו.

"יהלום יודעת לבנות את המערכת שתקבע את ערך הכסף בעבירות המקור הפליליות, את היקף הפעילות הכלכלית של ארגון הפשע, ויש לזה רלוונטיות מיוחדת ליכולת לחלט נכסים, מה שתורם לכולם בדרך אל היעד הסופי – פגיעה ביכולות הכלכליות של ארגוני הפשע".

הבום הגדול

הנוסחה החדשה של עבירות מקור לצד איסור הלבנת הון, בתיווך צ'יינג' שבו זרמו עשרות מיליוני השקלים של המיזם הפלילי עומדת כעת לפתחם של בתי המשפט בכמה תיקי דגל של המשטרה ורשות המסים, שיצאו לפועל בסיוע המידע המודיעיני המרתק שנאסף ברשות לאיסור הלבנת הון.

בתחילת אוקטובר חשפו יחידת יהלום וימ"ר תל אביב מיזם הימורים באתר האינטרנט "דונבט", שהפעיל כחמש שנים הימורים בספורט העולמי ובכדורגל הישראלי (בטים) מתחת לאף של כל יחידות המשטרה. באתר, שפעל בחסות שני ארגוני פשע גדולים מתל אביב ורמת גן, עברו כספים בהיקפים שמוערכים בלמעלה ממיליארד שקל. לפי החשד, חלק גדול מהכסף עבר באמצעות איש קש של אתר ההימורים אשר ניהל בצ'יינג' ידוע בעיר גדולה בשרון כרטיס "כבד" שמוערך ב-20 מיליון שקל בשנה. איש הקש הצליח לחמוק מהארץ לפני שלב המעצרים, ואילו בעל הצ'יינג' נעצר למשך 10 ימים.

במשטרה טוענים כי בעל הצ'יינג' ידע היטב שמדובר באיש קש אשר הפקיד אצלו במשך שנים כספים וצ'קים של מהמרים, לפיכך הוא חשוד בשותפות לעבירת ההימורים ובהימנעות מחובת הדיווח על פעילות בלתי רגילה. מעבר לרישומי תנועות הכסף בכרטיס, כדי לבסס את הכוונה הפלילית עקבו החוקרים אחרי הדמויות הרלוונטיות ותיעדו בצ'יינג' את הבוסים של האתר, את איש הקש ואפילו את השליחים על הקטנועים עם המעטפות. הראיות הכי משמעותיות הן האזנות הסתר, שמוכיחות לכאורה את הקשר העסקי בין הבוסים ואיש הקש לבין בעל הצ'יינג'.

בתחילת נובמבר חשפו יהלום יחד עם ימ"ר נגב ויאחב"ל שני ארגוני פשע אימתניים מבאר שבע ואילת, שהשתלטו באלימות קשה (שני מעשי רצח וכמה ניסיונות רצח) על שוק ההלוואות וההימורים בדרום הארץ, כאשר הכסף זורם באמצעות צ'יינג'ים אשר נשלטו על ידי ארגוני הפשע. בתיק אילת, נאשם מספר 2 המוגדר כבכיר בארגון הפשע אף ביצע הלוואות למהמרים מהמרכז המסחרי בו ממוקמים משרדי הצ'יינג' שלו, שרשום במשרד האוצר על שם אשתו.

עוז: "תיק אילת הוא דוגמא מוחשית מצוינת לתהליך בו ציי'נג' משמש מכבסה לכספים שהתקבלו מפעילות ארגון פשע. החקירה התחילה בנובמבר אשתקד עם הליכים רגילים נגד הצ'יינג' על אי דיווח, אז עלה החשד שהצ'יינג' משמש כמכבסה לגביית כספי הימורים של ארגון פשע מקומי, וכך נפתחה החקירה עם יאחב"ל. הצלחנו להראות כיצד חלק מהחובות של לקוחות הצ'יינג', הצ'קים שנמסרו לניכיון, הם למעשה חובות שלהם מהימורים באתרים של ארגון הפשע. הצ'יינג' הזה כמעט לא התעסק בהמרת מטבע לציבור".

ריקו & מייק

תהליך מקובל. עו"ד מנדלמן

מייק מיכאלי הוא איש נעים הליכות, צעיר בשנות השלושים לחייו, גבוה, חובש כיפה שחורה, בחור ענייני שיודע לנהל דיון תרבותי בקול רגוע, לא טיפוס עברייני, אבל גם לא פראייר, רחוק מזה, הוא חלקלק ופיקח עם קשרים טובים בצמרת העולם התחתון והשוק האפור. למיכאלי, נתנייתי במקור, יש רשת של צ'יינג'ים בהרצליה ותל אביב, והוא אחד מאלה שנהנים מהפריחה של ענף שירותי המטבע, בין היתר בזכות היכולת שלו להתנהל מול בכירי הפשע. לפי המשטרה, כולם עבדו איתו – מאתרי הימורים של ארגוני פשע ועד לריקו שירזי.

בכתב האישום שהוגש נגד שירזי בשנה שעברה נטען בין היתר, כי במטרה להסתיר עשרות הלוואות בריבית קצוצה שנתן לאנשי עסקים בהיקפים של למעלה מ-25 מיליון שקל, הוציא להם איש קש מטעמו חשבוניות פיקטיביות של חברות קש, כאשר כספי ההלוואות וההחזרים עברו דרך הצ'יינג' של מיכאלי.

בתיק הזה יש שלל ראיות לכאורה על תנועת הכסף בכרטיס של איש הקש בצ'יינג' של מיכאלי, וגם האזנות סתר לשיחות בין מיכאלי לבין איש הקש, ובין מיכאלי לבין שירזי, שבהן שירזי מאשר למיכאלי לפתוח קווי אשראי לאנשים מסוימים. ואם זה לא מספיק, הרי שבתיק הזה יש גם עד מדינה, שזהו איש הקש בכבודו ובעצמו, עבריין מרמה שמעורב בתיק נוסף של חשבוניות פיקטיביות, מול צ'יינג' מאשקלון אשר מזוהה עם השותף האסטרטגי של שירזי, שלום דומרני.

הטענה המרכזית נגד מיכאלי היא, שכבעלים של צ'יינג' הוא לא עמד בחובותיו לדווח על סכומים חריגים, לא דיווח על איש קש שניהל אצלו כרטיס פיקטיבי, ולא דיווח מי הנהנה האמיתי בכרטיס – ריקו שירזי ולא איש הקש שהפך לעד מדינה. המחלקה המשפטית של רשות המסים אמורה לקבל בימים הקרובים החלטה סופית אם להגיש נגדו כתב אישום פלילי.

"מר מיכאלי מכחיש את המיוחס לו וטוען כי הוא מכיר את שירזי אבל לא כבעל חשבון בצ'יינג'", אומרים פרקליטיו, עו"ד שחר מנדלמן ועדי ארליך. "מר מיכאלי לא היה אמור לדעת שעד המדינה הוא איש קש ושירזי עומד מאחריו, אם הוא אכן עומד מאחריו כפי שנטען. לטענתנו, גם אם שירזי 'חותם' על מישהו בפני בעל צ'יינג', זה עדיין לא הופך אותו לבעל החשבון, תהליך ה'אישור' הזה מקובל בענף הצ'יינג'ים".

הבנקאי מהצ'יינג' "הגדול" מכיר היטב את מיכאלי, "הוא לא עבריין, הוא ילד טוב שהיה מגלגל דרכי צ'קים בחמישה מיליון שקל כל חודש, בזה שהשביתו אותו עכשיו אני הפסדתי עמלה של 100 אלף שקל בחודש".

מעניין מה היו אומרים על הסכומים האלה הזקנים של יעקב אלפרון המנוח מגבעת שמואל ושוק מלאבס.